Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
Majdan Królewski - piękno polskiej wsi
Irmina Szadkowska-Filipowicz   

Majdan Królewski

Wielu mieszkańców dużych miast otwarcie przyznaje, że zgiełk, hałas, tempo życia bardzo ich męczą, przyprawiają o bóle głowy, a nawet stany depresyjne. Przebywanie w ciągłym napięciu, w intensywnym natężeniu pracy, pod silną presją mogą doprowadzić do wielu negatywnych następstw – począwszy od dolegliwości zdrowotnych, przez konflikty rodzinne, po całkowite zatracenie indywidualności człowieka.

Machina wielkich miast działa skutecznie, warto więc zadbać o swoje samopoczucie i zastosować profilaktykę, która uchroni nas przed zmęczeniem czy nerwicą.

Idealną metodą przeciwdziałającą wyniszczaniu organizmu zarówno fizycznie jak i psychicznie, jest ucieczka na wieś. Wieś ma niesamowitą moc uspakajania, wyciszania i dystansowania od problemów. Już pięć minut spaceru działa kojąco i odprężająco.

Jakie są zalety pobytu na wsi?

Oczywiście świeże powietrze! Często zapominamy w jak zanieczyszczonym środowisku funkcjonujemy… Wstajemy rano, wychodzimy z domu i po prostu przebywamy wśród ciężkich metali. Nie czujemy tego bezpośrednio, gdyż jesteśmy przyzwyczajeni do takiego stanu rzeczy. Tylko nasz organizm, Biedaczek, wchłania wszystko jak gąbka i co jakiś czas daje o sobie znać… Najczęściej, gdy „gąbka” jest już bardzo czarna…

Tak więc można powiedzieć, że świeże, wiejskie powietrze to pewien rodzaj ekskluzywu, który raz na jakiś czas powinniśmy sobie fundować.

Co jeszcze zachęca do przyjeżdżania na wieś? Pyszne, zdrowe jedzenie: swojska kiełbasa, domowe ogórki, prawdziwe masło i chleb… Rarytas, który na co dzień zastępujemy sztucznymi wędlinami z paczki, pieczywem tostowym czy margaryną. Jeśli jakakolwiek osoba nie miała przyjemności smakowania swojskiego twarożku czy konfitur, niech już dziś się pakuje i wyjeżdża właśnie na wieś! Mówi się, że w życiu trzeba choć jeden raz odwiedzić Watykan i Ziemię Świętą, a ja dodaję do tego jeszcze pobyt na polskiej wsi!

Jeżeli ktoś zastanawia się na jaką wieś się udać – już podpowiadam: okolice Tarnobrzega i Sandomierza czekają z otwartymi ramionami. Coraz częściej pojawiają się tam gospodarstwa agroturystyczne, które z przyjemnością ugoszczą mieszczuchów .

Z własnego doświadczenia mogę zarekomendować Majdan Królewski, koło Nowej Dęby. Znajdziecie tam wszystko to, czego dusza potrzebuje do najgłębszego wypoczynku: od bardzo rześkiego powietrza, przez pyszne domowe wyroby, przyjazne zwierzątka, po przemiłą atmosferę i piękne gospodarstwa.

Sam Majdan Królewski to bardzo niewielka wieś, która nie ma na swoim koncie wielkich dramatów historycznych, zabytków czy tradycji, ale za to mieszkańcy są życzliwi i otwarci, a tereny bardzo malownicze. Amatorzy grzybobrania w tamtejszych lasach poczują się jak w raju, zwolennicy spacerów będą urzeczeni krajobrazami pól i łąk, a miłośnicy leniuchowania zasmakują kąpieli słonecznych leżąc na czystym, plażowym piasku.

Zachęcam do obejrzenia galerii zdjęć z pobytu w Majdanie Królewskim w sierpniu 2008.

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Temat:
Komentarz: