Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
Nieborów, Park Arkadia
piątek, 20 sierpnia 2010 11:37
Grzegorz Filipowicz   

Arkadia 140

Pomysł na wycieczkę? Arkadia - ukojenie dla duszy i ciała

Rozmawiając o turystycznych atrakcjach Polski w pierwszej kolejności przychodzą nam do głowy te najpopularniejsze, często zatłoczone miejsca jak Starówka w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, może jeszcze Kazimierz Dolny, czy Trójmiasto. Nie można jednak zapominać o mniej rozpowszechnionych skarbach, które warto odkryć. Taką perełką jest Park Arkadia nieopodal Łowicza. Idealne miejsce na kilkugodzinny wypad z zakorkowanej Warszawy.

Czym jest Arkadia?

Tereny Arkadii stanowią przykład angielskiego stylu ogrodowego, który dotarł do Polski w okolicach lat 70 XVIII wieku. Podstawowym założeniem powyższej estetyki był sprzeciw wobec sztucznych, dość sztywnych kompozycji barokowych i wprowadzanie bardziej swobodnych układów przestrzennych oraz elementów nawiązujących do antyku, czy też średniowiecza.

Arkadia 106Park Arkadia został założony staraniem księżnej Heleny Radziwiłłowej w 1778. Podstawową kompozycję parku przygotował Szymon Bogumił Zug. Budowa, rozwój i przekształcanie ogrodu trwało kilkadziesiąt lat aż do śmierci księżnej w 1821.

Jednym z podstawowych funkcji Parku Arkadia było krzewienie sztuki. Tam księżna zgromadziła bogatą kolekcję sztuki antycznej oraz kopii dzieł antycznych. W tym kontekście najważniejszym obiektem parku była Świątynia Diany.

 

Jak dojechać?

Park Arkadia jest położony we wsi Arkadia (gmina Nieborów, powiat Łowicki) tuż przy trasie drogi krajowej nr 70, na granicy z miejscowością Mysłaków, około 90 km od centrum Warszawy i ok. 5 km od centrum Łowicza.

Arkadia 076W mojej ocenie najprostszą trasą jest wyjazd z Warszawy drogą ekspresową E30 (tzw. trasą poznańską) w stronę Sochaczewa. Następnie, jadąc obwodnicą skręcamy w drogę wojewódzką nr 705 kierując się na Bolimów (docelowo droga ta prowadzi do Skierniewic). W miejscowości Bolimów skręcamy w lewo w stronę Nieborowa. Jadąc cały czas prosto (mijając m.in. kompleks pałacowy w Nieborowie) dojeżdżamy do wspomnianej już drogi krajowej nr 70. Park jest położony po prawej stronie drogi, niemal naprzeciwko zjazdu w stronę miejscowości Mysłaków. Jechać trzeba uważnie, bowiem oznaczenie parku pozostawia nieco do życzenia. My przy pierwszym podejściu przejechaliśmy obok wejścia do parku i nieświadomie dojechaliśmy aż do Łowicza (mijając m.in.. przejazd kolejowy).

Oczywiście inną opcją dojazdu jest wyjazd z Warszawy trasą E30 aż do Łowicza, gdzie skręcamy z ul. Warszawskiej w lewo do ul. Bolimowskiej przechodzącej w drogę krajową nr 70, by po ok. 5 km dotrzeć do Parku Arkadia.

Arkadia 228

Jakie wrażenia?

Cały park jest przepełniony romantyzmem (zapewne znaczna część par małżeńskich z okolicznego Łowicza właśnie tam się zaręczyła:) ). Alejki, staw, poszczególne budynki tworzą malownicze, fotogeniczne pejzaże. Park Arkadia znakomicie nadaje się na 2-3 godzinny spacer w ciszy i spokoju. Duża zaletą jest brak tłumów zwiedzających.

Warto podkreślić, iż cały park został skomponowany ze smakiem. Poszczególne obiekty ładnie wpisują się w otoczenie. Na mnie szczególne wrażenie wywarł Akwedukt oraz Przybytek Arcykapłana (nazwy budynków też są jedyne w swoim rodzaju). Dla osób zainteresowanych uzyskaniem usystematyzowanej, podstawowej wiedzy na temat kolejnych elementów parku czekają tabliczki z najważniejszymi informacjami na temat każdego z obiektów.

Arkadia 115Jedynym minusem Parku Arkadia wydaje się być brak dodatkowej infrastruktury towarzyszącej zazwyczaj tego typu miejscom (chociażby przyzwoite toalety, czy też punkty gastronomiczne).

 

Poniżej link do oficjalnej strony Muzeum w Nieborowie i Arkadii:

http://www.nieborow.art.pl/article.php?id=10

 

 

 

 

Arkadia 217Arkadia 125Arkadia 132

Arkadia 164Arkadia 259


Komentarze (3)
jak dojechać
3 wtorek, 19 sierpnia 2014 11:58
No właśnie - jak dojechać do Arkadii z centrum Warszawy komunikacją publiczną / autobus, pociąg? A jak dojechać do Arkadii z Łowicza? - nigdzie w necie nie ma takich info

pozdrawiam
Z. Jankowska
dojazd do Arkadii
2 wtorek, 27 maja 2014 19:45
Witam1
Jak dojechać do Arkadii z centrum Warszawy komunikacją publiczną / autobus, pociąg?
pozdrawiam
Sielsko anielsko
1 wtorek, 18 grudnia 2012 01:07
Ćwiczenia z historii sztuki ogrodowej sprawiły że szerzej zainteresowałam się tym obiektem i z miejsca się zauroczyłam :) Już planuje plener z akwarelą :)

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Temat:
Komentarz: