Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Szczecin
piątek, 10 lipca 2009 09:42
Renata Szadkowska   

szczecin8

 

NIE MASZ POMYSŁU NA WEEKEND???A MOŻE SZCZECIN???

O Szczecinie na pewno wszyscy dobrze słyszeli. Ale czy ktoś pomyślał, żeby spędzić tam parę dni? Ja pewnie bym nie pojechała, gdyby nie praktyki, które tam odbywałam.  Kiedyś przeczytałam gdzieś tekst: „Cudze chwalicie, swego nie znacie…” – taka prawda. Nie doceniamy i nawet nie zdajemy sobie sprawy, jaka piękna i ciekawa jest nasza Polska.

Szczecin leży nad Odrą i jeziorem Dąbie. Niecałe 150km od Berlina. To miasto zabytków, wody, lasów i parków. Miasto otoczone jest trzema puszczami: Wkrzańską, Bukową i Goleniowską.  Szczecin jest portem morskim.

szczecin2Będąc na praktykach i nie mając zbyt dużo wolnego czasu,  myślę, że zobaczyłam to co najważniejsze i najbardziej polecane, mianowicie - Zamek Książąt Pomorskich! Wznosi się on na wzgórzu. Od 1985 roku zamek został przeznaczony na centrum kultury, w którym odbywają się sympozja kulturalne i naukowe, wystawy, festiwale muzyczne, spektakle operowe, koncerty.

W zamku swoją siedzibę ma także marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Na dużym dziedzińcu warto zobaczyć dwutarczowy zegar, który znajduje się na wieży, dwa zegary słoneczne z sentencjami „Vita brevis”, „Carpe diem” .

Od maja do września otwarty jest punkt widokowy.

szczecin7Wały Chrobrego to reprezentacyjna aleja Szczecina. Spacerując, można podziwiać piękną panoramę na port, kanały, nabrzeża. Przy Wale znajdują się m.in. Akademia Morska, Muzeum Narodowe i Teatr Współczesny.

Jasne Błonia i Park Kasprowicza to plac, obsadzony rzędami ponad 200 dorodnych platanów, przechodzi w  stary park Kasprowicza. Następnie, znajduje się jezioro Rusałka, amfiteatr oraz ogród dendrologiczny. Park łączy się z Lasem Arkońskim oraz Puszczą Wkrzańską.

Latem, między drzewami wśród drzew kursuje ciuchcia dla dzieci.

szczecin6Do Szczecina warto pojechać wiosną lub latem, gdy roślinność kwitnie, jest zielono, ciepło i można spacerkiem zwiedzać miasto. Ma ono swój urok, zabytki, kościoły, stare miasto…

Popołudniowe spacery starówką, Wałami Chrobrego czy przez park wśród drzew działały odprężająco po całym dniu praktyk. Pomimo, że w Szczecinie byłam  w marcu, to deszcz i chłodny wiatr nie zniechęciły mnie do tego miejsca, a wręcz przeciwnie - wydało się bardzo interesujące i  tajemnicze. Jest tam także wiele innych ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, a na które zabrakło mi czasu... Dlatego mam nadzieję, że w niedługim czasie tam wrócę… i zabiorę  ze sobą rower :) A poza tym nie miałam okazji wyruszyć w rejs statkiem po jeziorze Dąbie lub szczecińskim porcie.

Są takie miejsca na ziemi, do których chce się wracać …

 


Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Temat:
Komentarz: