Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
USA, Kalifornia, Carmel-by-the-sea
czwartek, 10 września 2009 13:25
Irmina Szadkowska-Filipowicz   
Carmel2

Carmel-by-the-sea

Za cudownymi górami, za pięknymi lasami, za urzekającymi dolinami, za niesamowitymi polami i za kolorowymi łąkami, za uroczymi miasteczkami, wzdłuż niebiańskiego oceanu... wiedzie droga (The Pacific Coast Highway 1) do Raju na Ziemi (Carmel-by-the-sea)!

Tam Disney istnieje naprawdę:) Tam każdy banał nabiera sensu, tam czas rzeczywiście się zatrzymuje, tam wszelkie marzenia i fantazje zostały wybudowane i schowane przed światem w cukierkowych domeczkach, "puchatkowych" kawiarenkach i klimatycznych galeryjkach, a wszystko w otoczeniu najpiękniejszej plaży w Kalifornii.

Carmel-by-the-sea położony jest  192 km od San Francisco, 528km od Los Angeles, 5km od Monterey, na wybrzeżu Pacyfiku. Schowany jest  głęboko przed światem – nie każdy przewodnik o nim wspomina, czy nawet rekomenduje! Dojazd do niego jest także dość trudny, gdyż brak w nim nazw ulic, przez co GPS może tracić orientację w terenie. Nie należy się jednak sugerować brakiem informacji turystycznej ani zniechęcać błądzeniem wśród drzew, bo już po kilku minutach spoglądania na to miejsce, rekompensują się wszelkie wątpliwości i stresy!

Carmel1Brak nazw ulic to tylko część oryginalności Carmelu. Stojące w nim budynki: domy, hotele czy sklepy nie posiadają również numerów! Mają za to unikatowe nazwy, np.  „Zielony gaj”. Adresując list wpisuje się nazwę domu  oraz jakieś znaki szczególne, np. niebieski dach. Do tego wszyscy mieszkańcy mają obowiązek konsultować z pozostałymi wszelkie planowane remonty elewacji – tak, by Carmel zachowywał cały czas swój bajkowych charakter i wygląd.

Carmel jest także przyjazny zwierzętom. Większość kawiarni, restauracji, sklepów i hotelów respektuje wejście z małym pupilem. Co więcej, pieski mogą pić świeżą wodę z słynnej fontanny „Fountain of Woof”, a od czasu do czasu organizowane są wystawy i imprezy z udziałem czworonożnych ulubieńców.

Carmel-by-the-sea słynie także z przepięknej plaży obwarowanej nietypową, dość płożącą roślinnością. Takie połączenie daje poczucie dzikości bezludnej wyspy. Zazwyczaj nie ma tam wielu ludzi, również dlatego, iż temperatura panująca w tamtych rejonach Kalifornii nie jest bardzo wysoka. Normalnym zjawiskiem są także bardzo silne wiatry.

Carmel3Carmel, mimo bardzo małej powierzchni, ma bardzo dobrze rozwiniętą bazę hotelową – jadąc z np. Los Angeles do San Francisco (tak jak my zrobiliśmy), koniecznie trzeba zatrzymać się właśnie tam. Oczywiście, jeśli ktoś ma czas i ochotę na dłuższą chwilę wyciszenia , niech bez wahania rezerwuje więcej niż jeden nocleg! Będzie można wówczas zasmakować nie tylko błogiego relaksu, ale także przenieść się w świat sztuki i muzyki. W Carmelu bowiem regularnie odbywają się kameralne koncerty jazzowe, recitale piosenki aktorskiej, wieczorki poezji oraz wystawy malarskie.

Będąc w Carmelu, warto odwiedzić także „sąsiedztwo”, a mianowicie udać się na samochodową lub rowerową wycieczkę trasą zwaną „17-Mile Drive”. Jest to słynna, prywatna droga prowadząca przez, jak sama nazwa wskazuje, 17 mil pięknymi, eleganckimi posiadłościami, polami golfowymi i zapierającymi dech w piersiach skalistymi zboczami. A wszystko to oczywiście tuż nad Pacyfikiem. Charakterystyczna dla tego miejsca jest też roślinność – płożące od silnych wiatrów drzewa i krzewy, które znakomicie wpisują się w panoramę.

Carmel11Cała droga należy do bogatych mieszkańców tamtejszych rezydencji, przez co przejazd jest płatny.  Szlak zaczyna się i kończy właśnie w miejscowości Carmel-by-the-sea, ale można z niej wcześniej zjechać (omijając leśny fragment), wkraczając na Hwy 68, którym można dojechać do „Jedynki”.

Podsumowując…

Carmel-by-the-Sea to najbardziej czarujące miejsce na Ziemi, którego nie da się opisać słowami… Po prostu trzeba je zobaczyć!

Zapraszamy do GALERII z Pacific Coast Highway 1 !!

Dowiedz się więcej z oficjalnej strony Carmelu: http://www.carmelcalifornia.com/

 

Carmel5Carmel6

Carmel4Carmel9

Carmel14Carmel10

Carmel12 Carmel7Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Temat:
Komentarz: